مسابقه‌ی ملی طراحی ماشین؛ چرا به عقب بر می‌گردد؟

مسابقه‌ی ملی طراحی ماشین؛ چرا به عقب بر می‌گردد؟

با خبر هستم که کمیته‌ی برگزاری مسابقه ملی طراحی ماشین تصمیم گرفته است که دور چهارم را کلاً از طراحی خودرو صرف نظر کند و روی موتور سیکلت کار کند. حالا نظر خود را هم بگویم بد نیست:

1. چرا عقب نشینی صورت می‌گیرد؟ آیا مشکلات مالی است؟ آیا دانشگاه شریف، بنیاد نخبگان و معاونت علمی و فن آوری رئیس جمهور نمی‌توانند برای این مسابقه پول کافی فراهم کنند؟ نهاد های دیگر مرتبط با پژوهشکده‌ی شهید رضایی چه طور؟

2. چرا عقب نشینی صورت می‌گیرد؟ در حالی که در سالی که حل مشکل تولید در صدر شعار های آن قرار دارد و خودرو سازانِ گردن کلفتِ پول نفت خورِ ما (یاد عبارت نفت خواران مفت خوار در صحیفه‌ی حضرت روح الله افتادم) نمی‌توانند کاری بکنند که جلوی افت تولید را بگیرند و ما می‌دانیم که مشکل آن‌ها علمی است.

3. چرا عقب نشینی صورت می‌گیرد؟ موتور سیکلت الکتریکی نه اینکه بد باشد، اما آیا فقط برای این است که یک چیزی باشد؟ نمی‌شود با کسب قدرت و حمایت و امکانات، اما کمی دیرتر به موضوع مادر و اصلی‌تر بازگشت؟

4. چرا عقب نشینی صورت می‌گیرد؟ در حالی که موفقیت سه دوره‌ی گذشته بر کسی پوشیده نیست. در حالی که این مسابقه علی رغم همه‌ی بی مهری‌های رسانه ها برای دانشگاه شریف دست آورد های خوبی داشت. حالا بگذار تا دانشگاه ... با مسابقه‌ی بادکنک‌های پرنده خوش باشد!

5. چرا عقب نشینی صورت می‌گیرد؟ نقش این مسابقه برای تولید نیروی انسانی کارآمد و با روحیه‌ی انقلابی بر کسی پوشیده نیست. اساتید هم حسب مشارکتشان ارزش و اعتبار می‌گیرند. کار گروهی تقویت می‌شود.

6. یک سؤال متفاوت! آیا کسی زیر آب، مسابقه را زده است؟ آیا نفت خواران موش دوانده‌اند؟

حق

مهدی ادیب از من خواست تا نظرش را در همین پست منتشر کنم:

"یک موضوعی که مطرح است اینست که مسابقه باید خرج خودش را خودش در بیاورد. به طور عام در دانشگاه هم همین بحث هست. هر همایشی یا هر اتفاقی که در دانشگاه می افتد فکر عمومی اینست که خرج خودش را باید دربیاورد. اگر شد یک درآمدی هم برای دانشگاه داشته باشد که چه بهتر. منطقی هم هست.
مخصوصا مسابقه ای که اندازه ی مخارجش چند صد میلیون تومان است را نمیتوان با ده بیست میلیون تومان کمک دانشگاه (که در دوره های قبلی صورت می گرفت) جمع کرد.
اینجا چند مشکل وجود دارد. مشکل و مقصر اصلی آن صنعت خودروسازی ... است که از روز اول کلا مسابقه را بایکوت کرد.
معاونت علمی و فناوری و بنیاد اینها هم برای اینکه هرکی هرکی نشود یک سقفی برای کمک به همایشها دارند. برای چنین مسابقاتی هم فکر نمیکنم ردیف خاصی داشته باشند. فوقش اندازه ی سقف کمک به همایشهای ملی به اینجا هم کمک میکنند. خیلی بشود مجموعا بیست سی میلیون تومان اینها.
با مجموع این کمکها، همین مسابقه ی موتورها را بیشتر نمیشود برگزار کرد.
اما یک مقصر هم خود مدیریت پژوهشکده است. بالاخره الان دور سوم است. پنج سال از شروع دور اول می گذرد. بالاخره معلوم بود که صنعت خودروسازی به ما کمک نمیکند. توی اینهمه وقت و با فرصت خفنی که دور قبل بهینه سازی با کمک خوبش برای مسابقه فراهم کرد باید پژوهشکده یک منبع درآمد ثابتی برای مسابقه جور می کرد. از مسابقه ی قویترین مردان که کمتر نبود.
می توانست با شبکه 3 مذاکره کند و رب گوجه فلان و موسسه مالی بهمان رو بکشد وسط کار.
درست است که تحریم ها مساله است و کسانی که تحریم ها را درست کرده اند مقصر اصلی اند. اما اگر مسئولین هم نتوانند تحریم ها را مدیریت کنند آنها هم کم کاری کرده اند.
ما هم که نشسته ایم خارج گود و مطالبه میکنیم!!
انشالله خدا به بچه های پژوهشکده قوت و برکت بدهد این دور را به خوبی برگزار کنند و دورخیزی باشد برای دور بعدی مسابقه به صورت خیلی خفنتر."

علی حسین زاده امّا، نظرات دیگری دارد از او خواسته ام تا نظراتش را برایم بنویسد.

از سید سروش مهدی مویدی برای اصلاح ایراد بند 5 تشکر می کنم.

پ. ن. مسابقه ی طراحی ماشین رسماً شروع شد. برای ثبت نام به آدرس www.imdc.ir مراجعه نمایید.

 

۰ ۰
۱ دیدگاه

دیدگاه‌ها (۱)

توسط:مهدی ادیب

۱۵ شهریور ۹۱ ، ۲۲:۴۳
یک موضوعی که مطرح است اینست که مسابقه باید خرج خودش را خودش در بیاورد. به طور عام در دانشگاه هم همین بحث هست. هر همایشی یا هر اتفاقی که در دانشگاه می افتد فکر عمومی اینست که خرج خودش را باید دربیاورد. اگر شد یک درآمدی هم برای دانشگاه داشته باشد که چه بهتر. منطقی هم هست.مخصوصا مسابقه ای که اندازه ی مخارجش چند صد میلیون تومان است را نمیتوان با ده بیست میلیون تومان کمک دانشگاه (که در دوره های قبلی صورت می گرفت) جمع کرد.اینجا چند مشکل وجود دارد. مشکل و مقصر اصلی آن صنعت خودروسازی ... است که از روز اول کلا مسابقه را بایکوت کرد.معاونت علمی و فناوری و بنیاد اینها هم برای اینکه هرکی هرکی نشود یک سقفی برای کمک به همایشها دارند. برای چنین مسابقاتی هم فکر نمیکنم ردیف خاصی داشته باشند. فوقش اندازه ی سقف کمک به همایشهای ملی به اینجا هم کمک میکنند. خیلی بشود مجموعا بیست سی میلیون تومان اینها.با مجموع این کمکها، همین مسابقه ی موتورها را بیشتر نمیشود برگزار کرد.اما یک مقصر هم خود مدیریت پژوهشکده است. بالاخره الان دور سوم است. پنج سال از شروع دور اول می گذرد. بالاخره معلوم بود که صنعت خودروسازی به ما کمک نمیکند. توی اینهمه وقت و با فرصت خفنی که دور قبل بهینه سازی با کمک خوبش برای مسابقه فراهم کرد باید پژوهشکده یک منبع درآمد ثابتی برای مسابقه جور می کرد. از مسابقه ی قویترین مردان که کمتر نبود.می توانست با شبکه 3 مذاکره کند و رب گوجه فلان و موسسه مالی بهمان رو بکشد وسط کار.درست است که تحریم ها مساله است و کسانی که تحریم ها را درست کرده اند مقصر اصلی اند. اما اگر مسئولین هم نتوانند تحریم ها را مدیریت کنند آنها هم کم کاری کرده اند.ما هم که نشسته ایم خارج گود و مطالبه میکنیم!! انشالله خدا به بچه های پژوهشکده قوت و برکت بدهد این دور را به خوبی برگزار کنند و دورخیزی باشد برای دور بعدی مسابقه به صورت خیلی خفنتر.اگر شد نظر من رو هم توی وبلاگ بذار. ممنونم

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

وبلاگ حاضر را از سال ۱۳۸۶ آغاز کردم. کوشیدم فهم خود را از دنیا و مافیها با رعایت انصاف و بدون تعصب بیان کنم. طبیعتاً در رفتار و گفتار بسیاری انسان‌ها نکاتی هست که دست‌کم در ظاهر متناقض می‌رسد، پس اینجا هم از چنین تناقضاتی خالی نخواهد بود. صمیمانه خواهشمندم نظراتتان را با من در میان بگذارید.