باهم

وبلاگی درباره‌ی همه چیز؛ با یک نگاه انقلابی

باهم

وبلاگی درباره‌ی همه چیز؛ با یک نگاه انقلابی

تکیه بر تقوا و دانش در طریقت کافری است
راه‌رو گر صد هنر دارد توکل بایدش
--
زخون جگر پاکِ پاکم کنید سپس عاشق سینه چاکم کنید
به تیغ محبت هلاکم کنید به صحن ابوالفضل خاکم کنید
که خاکم دهد بوی مشک و عبیر
امیری حُسَینٌ وَ نعِمَ الامیر
-
به هر کوی و هر بزم و هر انجمن سرم خاک پای حسین و حسن
پدر در دوگوشم سرود این سخن که ای نازنین طفل دلبند من
حسینی بمان و حسینی بمیر
امیری حُسَینٌ وَ نعِمَ الامیر
--
یارب به نسل طاهر اولاد فاطمه
یارب به خون پاک شهیدان کربلا
یارب به صدق سینهٔ پیران راستگوی
یارب به آب دیدهٔ مردان آشنا
دلهای خسته را به کرم مرهمی فرست
ای نام اعظمت در گنجینهٔ شفا
گر خلق تکیه بر عمل خویش کرده‌اند
ما را بسست رحمت وفضل تو متکا
یارب خلاف امر تو بسیار کرده‌ایم
و امید بسته از کرمت عفو مامضی
چشم گناهکار بود بر خطای خویش
ما را ز غایت کرمت چشم در عطا
یارب به لطف خویش گناهان ما بپوش
روزی که رازها فتد از پرده برملا

بایگانی
آخرین نظرات

۵ مطلب در ارديبهشت ۱۳۸۹ ثبت شده است

مرامنامه

۳۱
ارديبهشت

مرام نامه ای که به آن دعوت می کنم:

حسین کامکار مرا دعوت به این مرام نامه کرد.

اول: تا کالای ایرانی هست، کالای خارجی نخرم مگر آن‌جا که ضرورت و حکمت اقتضا کند و در آن صورت هم با حفظ کراهت باطنی این‌چنین کنم.

دوم: تا کالای خارجی غیر صهیونیستی و غیر امریکایی هست، مقید باشم که سراغ کالای صهیونیستی و امریکایی نروم. در عمل همیشه امکانش هست.

سوم: تا به خودم در این زمینه سختی و مرارت نداده‌ام و مقید به این مسئله نشده‌ام، انگشت اتهام به سوی این و آن دراز نکنم؛ حتی به مسئولین امر که صادرات چنین است و واردات چنان است.

چهارم: در خریدها، مراعات قیمت‌ها را بکنم، مراعات پرهیز از مصرف‌گرایی را بکنم، مراعات خرج اضافه را بکنم. هم‌چون عالی‌نسب، به گونه‌ای که وصفش رفت.

پنجم: در خریدها، فروشنده و بن‌گاهی را مرجّح بدارم که سبقتش در تشیع و نزدیکی به آرمان‌های انقلاب بیش‌تر باشد.

ششم: در بعضی زمینه‌های خاص، مثلا در نشر فرهنگ و خریدن کتاب‌های مفید (البته به شرط مطالعه و لزوم!) بی‌باک باشم! توجه داریم که صرف خرید کتاب هم کمک به انتشار آن هست.

هفتم: به دیگران کاری نداشته باشم اما آن‌ها را به این مرام دعوت کنم و اما در عمل، از این نترسم که همه مخالف من باشند.

هشتم: برای پای‌بندی به این مرام‌نامه، چه بسا هزینه‌هایی از سنخ هزینه‌های اجتماعی لازم باشد یا نباشد، این هزینه‌ها را خودآگاهانه و در کمال نشاط از درستی آن بپذیرم.

 

این گونه‌ی رفتاری، اگر منحصر به من باشد تنها یک اپسیلون است، اما تغییرات اجتماعی به طور پیوسته و شبکه‌وار در جامعه رخ می‌دهند. عالمی می‌گفت: «اگر خوب‌ها خوب‌تر شوند، بدها هم خوب می‌شوند». برای این‌که روند جامعه به سمت اصلاح الگوی مصرف برود، من باید اپسیلون خودم را کامل ادا کنم.

اگر این مرام‌نامه را پسندیدید و پذیرفتید، آن را منتشر کنید و به‌ترین گونه‌ی انتشار، عمل کردن است.

 

  • مصطفی حسن پناه

لفظ پاک حزب الله

۲۸
ارديبهشت
امروز
لفظ پاک حزب الله
گویا که در قاموس روشنفکر این قوم
دشنام سختی است
اما
من خوب یادم هست
روزی که روشنفکر
در کافه های شهر پر آشوب
دور از هیاهوها عرق می خورد
با جانفشانی های جانبازان حزب الله
تاریخ این ملت
ورق می خورد

مرحوم سید حسن حسینی

  • مصطفی حسن پناه

روز سمپاد

۱۶
ارديبهشت

هو الاول

وَسَارِعُوا إِلَى مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّکُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا السَّمَاوَاتُ وَالأرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِینَ (۱۳۳)

 الَّذِینَ یُنْفِقُونَ فِی السَّرَّاءِ وَالضَّرَّاءِ وَالْکَاظِمِینَ الْغَیْظَ وَالْعَافِینَ عَنِ النَّاسِ وَاللَّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ (١٣٤)

وَالَّذِینَ إِذَا فَعَلُوا فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ ذَکَرُوا اللَّهَ فَاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِمْ وَمَنْ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلا اللَّهُ وَلَمْ یُصِرُّوا عَلَى مَا فَعَلُوا وَهُمْ یَعْلَمُونَ (١٣٥)

أُولَئِکَ جَزَاؤُهُمْ مَغْفِرَةٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَجَنَّاتٌ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الأنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا وَنِعْمَ أَجْرُ الْعَامِلِینَ (136)

سوره ی آل عمران ـ حرفهای بی نقص پروردگار.

*** *** *** ***

وبلاگ نویسی که به سیم آخر نزند جنایت کار است!

پس به سیم آخر می زنم!

سیم آخر بیشترین بسامد را دارد. گوش خراش ترین صدا را شاید.

چرا کمتر می نویسم؟ چون این قدر حرف دارم که می دانم هر جوری بنویسم، باز کم می آورم!

جا کم می آورم، زمان کم می آورم! مچ دستم درد می گیرد!

نخبه گی و روز سمپاد

معلّمی و روز کارگر

من نخبه نبودم تا زمانی که سمپاد مرا نخبه کرد! زمانی که آقای نیازمند مطلوبی ـ بابای مطهره ـ به پدر و مادرم گفت سیمای برجستگان را دارم! زمانی که دیلمی مرا زد! زمانی که اعتماد به نفسم این قدر بود که مدیرکلی را به چالش بکشم و الآن هم کلاسی هایم را هم نمی توانم! زمانی که کنکور جوری شد که خودم تعجب کردم!

نیما حمیدی که الآن آلمان است، به من گفت که ما دارندگان مدال های نقره و برنزی کشوری هم نخبه حساب می شویم، اولین بار آنجا بود که خبر دار شدم!

در مصاحبه ی ورود به مدرسه ی استعداد های درخشان سال 76 دیلمی از من پرسید، مغلطه یعنی چه؟ نمی دانستم. هفت سال بعد از آن را خوب صرف این کردند که مغلطه را یاد بگیریم!

زمانی که امروز 14/2/89 دکتر حسینعلی پور ـ سید مصطفی ـ در علم و صنعت، مرکز CAE گفت شما باید بولدزر باشید، لرزیدم! چه چیزی از نخبه گی من مانده است!

همین جدانوشتن واکه ها! تعالیم مهدی پورآقا! تعالیم دکتر خرمی! تحریم کلاس های المپیاد سمپاد! تحریم جشن فارغ التحصیلی سمپاد! اینکه خیلی چیز ها را کم کم از چشم دکتر اژه ای دیدیم. کم کم!

سیزده سال یعنی از نصف عمر من هم بیشتر ـ شما خواهید دید که داشتن حافظه ی تاریخی چه قدر به من لطمه می زند و به شما ـ اگر داشته باشید!

سر امتحان ترمودینامیک پیش رفته (همین امروز) یاد روز سمپاد افتادم! بعدش اس ام اس رسید از مرتضی با مضمون روز سمپاد مبارک!

سیاست های دولت را نقد کنم؟ از بس نقد عالمانه کرده ام خسته شده ام! خسته شده ام! واقع بین باشم!

سیاست های دولت اصلاحات را نقد کنم؟ برای چی؟ که بعداً هم حزبی ها (حزب الله) تصور کنند از دولت نهم و دهم حمایت می کنم

حرفهای امیرخانی را به عنوان سمپادی و شریفی صد سال پیش چشم بسته بپذیرم! یا دل به پول نفت و وام بنیاد نخبگان ببندم!

خودشان هم انگار کیمیای وام را فهمیده اند! نمی گویند، نخبه ای که شغل ندارد وام را چه جوری باید پس بدهد!

نمی گویند، نخبه ای که هنوز دانشجو است چه جوری باید برود وزارت نیرو 80 درصد ساعت های کاری را برود! و اجباراً پیچ زدن را بیاموزد!

نمی گویند، گذاشتن شرط معدل، یعنی تقلب کن! یعنی کپ بزن! یعنی پست باش!

و دست آخر بگویند، بزرگترین گناه صداقت و تقواست! (گفته اند و برایم هم بعدش به روش ماکیاولیست ها هزینه، فایده کرده اند و یاد آور شده اند که معلّم اخلاق نیستند)

نخبه دکتر علی آرام است که در نیمه ی سال گذشته چهار اختراع ثبت کرده و جار نزده یا اساتید دانشگاه ... که گواهی های ثبت اختراعشان را به دیوار دانشکده زده اند؟

علی آرام می گفت این قدر خوشحال می شود قیمت نفت می آید پائین ...

آقا مسئله این نیست. یعنی ابعاد مسئله تفاوت دارد. ببینید اینترنت در تهران ارزان تر از شهرستان است، خارج از کشور بهتر از تهران! این به همین سادگی توصیف می کند، که چرا تهران یک hub برای خروج از کشور است! اسم این را می گذارم random analysis. در روزگاری که هرکسی دنبال این است که عدد بی بعدی، فرمولی به نام خود بزند، این را به نام خودم می زنم!

ما اعتقاد داریم، دانشجوی ورلد کلاسی که دکتر سهراب پور تربیت می کند ـ وقتی تقلب نکند، دروغ نگوید ـ ورلد کلاس می شود! و گرنه دست سهراب پور و مقداری را هم باید ماچ کرد که دانشگاه را نگه داشته اند.

ما می خواهیم قلوب آحاد دنیا در تصرف ما باشد، این یعنی که ما دانشجوی ورلد کلاس می خواهیم. دانشگاه ورلد کلاس می خواهیم. ما دانشگاهی می خواهیم که متعالی و اخلاقی باشد.

نه مثل امتحان امروز، سؤالات از قبل معلوم ـ تقلب! ـ بعد سر امتحان باز هم تقلب! نه اینکه محمد سعادت بخش بگوید، فلانی روی میز تقلب ننویس من وجدان بیدار تو هستم، و متقلب دشنام به وجدان خودش دهد.

این دانشگاه اسلامی که می گویند با تدریس فقه و اصول و وصیت نامه ی خمینی کبیر، به ضرب و زور دودره بازی و تقلب و جنگولک بازی اسلامی نمی شود. با اخلاق اسلامی است که اسلامی می ماند!

اندازه گیری قد مانتوی دختر ها تفاوت می کند با اخلاق بر پا داشتن. هر چند که مراتب نهی از منکر را قبول داریم.

بعضی ها اگر دولت ها را به پیروی کورکورانه از صندوق بین المللی پول متهم می کنند. ما باید خودمان را به پیروی کورکورانه از تامسون ـ رویترز متهم بدانیم.

ما خنگ شده ایم. چاق هم شده ایم. پیر هم شده ایم. من از بی نوایی نیم روی زرد ...

پدر و مادرم هر دو معلم هستند. از آنها یاد گرفتم، صداقت را و دقّت را. معلّمی کارگری است با صداقت و دقّت اگر واقعاً معلّمی باشد.

این قدر غلط های املایی فارس و رجا و تابناک را دیده ام، این قدر سیاست بازی جهان و تابناک و فارس و رجا را دیده ام که تمامی ندارد. فکر می کنند احمق هستیم نمی فهمیم بعضی هایشان بعضی از اخبار را از بی بی سی فارسی عیناً کپی می کنند. خدارا شکر دروغ های شاخدار نوروز و کلمه و جرس را نمی خوانم.

وقتی همراه اول اس ام اس می زند هر دو هزار تومان مصرف یعنی یک امتیاز بیشتر برای بردن جایزه! من می فهمم رهبر چه می کشد از دست اینها! و خودم را دیگر بار، یک پیرو متعصب ولایت فقیه می دانم.

باید دست حسین شریعت مداری را بوسید وقتی با مدرک بیاید سر سفره ی عقرب ها و مارها!

اشتباه نشود! من اصلاً قبول ندارم از رشت کاروان پیاده بیاید تهران برای زیارت مرقد حضرت امام که بعد ... بفهمیم کمی اش پیاده بوده و کی پیاده آمده و کی ... و سردار ـ نظامی عالی رتبه ـ می داند که من درد ولایت دارم، درد دین دارم امّا من را فقط وقتی نخبه بداند که در المپیاد بسیج خودش هم بیاید و به من جایزه بدهد.

می گویند از ازدواج جوانان حمایت می شود. برای شروع به محض ازدواج بیمه ی درمانی شما قطع می شود.

من نمی خواهم مشاور جوان باشم! مشاور پیر چه کرده که جوان بکند؟!

من نمی خواهم اردوی به اصطلاح تشکیلاتی که می روم، بروم برای بازدید سواحل مدیترانه!

من می خواهم پوست خودم را بپوشم، من خرقه ی می آلود نمی خواهم! نمی خواهم بیت المال به نا حق صرف ترقی من شود!

من نمی خواهم پروپاگاند راه بیاندازم! صدایم را کلفت کنم و خاکستری ها را فراری دهم. نمی خواهم صدایم را نازک کنم تا برگردند.

بادامچی عزیز من هم نگران اتفاقات سمپاد هستم. چه بودنش، چه رفتنش!

از کارگر نگفتم. فقط، وضع خوب نیست همین!

کار کارشناسی همان پیراهن عثمان و قرآن سر نیزه است.

هوالاخر

  • مصطفی حسن پناه

آدرس جدید بسامد

۱۵
ارديبهشت

پایگاه بسامد در آدرس زیر در دسترس است.

www.basaamad.ir

  • مصطفی حسن پناه

توصیه هایی برای مصرف بهینه ی برق و کاهش صورتحساب برق مصرفی

 

1.       به برچسب های مصرف انرژی اهمیت بدهید. تفاوت رده ی D و B می تواند تأثیر به سزایی در صورتحساب برق مصرفی شما داشته باشد. این امر را به ویژه در ماشین لباسشویی و یخچال در نظر داشته باشید.

2.       در تهران و شهر های خشک کشور از کولر آبی استفاده کنید. در چنین شرایطی، استفاده از کولر گازی علاوه بر عوارض جانبی (به علت خشکی بیش از حد هوا) دور ریختن پول است چه قیمت اولیه ی آن چه قیمت برق مصرفیِ آن.

3.       کولر های آبی و گازی حتماً باید در سایه باشند. باید در صورتی که در سایه قرار ندارند برای آنها به صورتی سایه بان بسازید. سایه بان باید از بالای کولر مرتفع تر باشد. نگهداری کولر های آبی در عمر کولر، مصرف برق آن و تمیزی هوایی که تنفس می کنید بسیار مهم است. یاتاقان ها باید تمیز و روان باشند تا مجبور نباشید از دور تند استفاده کنید. به بر چسب انرژی کولر های آبی توجه کنید. کولر آبی می تواند آن قدر بهینه باشد که حتی با برق فتوولتایک هم کار کند.

4.       جارو برقی ها بسیار مهم هستند در جارو برقی ها بر خلاف آنچه که تبلیغات می شود مهم نیست که توان نامی که همان توان مصرفی است چه قدر باشد، بلکه عملکرد آن بر اساس میزان صدای تولیدی و سهولت استفاده باید مورد توجه باشد. می توان جارو برقی با توان پائین تر را انتخاب کرد و بهره ی بیشتری برد و در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کرد.

5.       غذا ها را وقتی هنوز گرم هستند در یخچال نگذارید و سعی کنید درب یخچال مدت کوتاه تری باز بماند. سعی کنید غذاها را به موقع مصرف کنید هم غذاها را تازه تر بخورید و هم مصرف برق کمتری داشته باشید.

6.       در رایانه های رومیزی و قابل حمل تنظیمات مصرف انرژی را جدی گرفته و آن ها را به نحو مناسبی سامان دهید. اینکه رایانه ی شما پس از 15 دقیقه به جای 60 دقیقه hibernate شود یعنی 0.45 kWh صرفه جویی و اگر در ماه 10 بار این اتفاق بیفتد، 4.5 کیلووات ساعت!

7.       مانیتور ها و تلویزیون های جدید ال ای دی از مانیتور های ال سی دی مصرف کمتری دارند.

8.       از لامپ های کم مصرف استاندارد استفاده کنید. لامپ های غیر استاندارد نور ماورای بنفش ساطع می کنند که برای سلامتی انسان مضّر است. لامپ های کم مصرف را باید جوری نصب کنید که قائم باشند بدین صورت عمر بیشتری خواهند داشت. لامپ های رشته ای را در مکان های مرطوب و جاهایی که زیاد روشن و خاموش می شوند استفاده نمائید. بیشتر از نور طبیعی استفاده کنید. لامپ های ال ای دی که به زودی تجاری سازی می شوند از لامپ های کم مصرف رایج بهتر هستند و انرژی کمتری مصرف می کنند.

9.       از برق برای گرم کردن اتاق های مسکونی استفاده نکنید. به جای آن وسایل گاز سوز بهینه را به کار بندید.

10.   موسیقی را با صدای کمتری گوش کنید سعی کنید باند های بزرگ را در صورتی که به آن ها نیاز ندارید از مدار پخش خارج نمائید.

11.   اگر از پمپ برای پمپاژ آب مصرفی استفاده می کنید. انتخاب پمپ های با بازدهی بالا و دور متغیّر می تواند کمک کننده باشد. توجه داشته باشید استفاده از پمپ می تواند مصرف آب و برق شما را بالا ببرد.

 

  • مصطفی حسن پناه